İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakarya fındık fiyatları

Sakarya fındık fiyatları ülkemizin en bilenen ve en çok satış yapan illerinden birisidir. Genellikle karadeniz bölgesinde fındık üretiminin yapıldığı akıllarda kalmaktadır. Ancak Sakarya, fındık açısından son derece zengindir. Fındık tarlaları ve hasatları ile geçimini sağlayan yüzlerce aile bulunmaktadır. Sezonda işçi çalıştırmak için çevre illerden de destek alınmaktadır. Bu yazımızda sakarya fındık fiyatları konusuna değinerek merak edilenleri yanıtlayacağız.

Sakarya fındık fiyatları

Toplanan fındıklar kabuklu olarak geçmektedir. Dallarda olan ve el ile toplanan fındık için işçilik oldukça zordur. Engebeli zorlu arazilerde toplamak gerçekten zaman istemektedir. El ile toplandığı için makine gücünden yararlanılmadan yapıldığından çalışanların büyük efor sarfetmesi gerekmektedir. Kabuklu fındık sakarya adapazarında toplanmaktadır. Çevre illere, Türkiye geneline ve yurtdışına satılmaktadır. İlk hasat yapılırken çuvallarda biriktirilir ardından kalitesine göre ayrılır. Her fındık için büyüklük, tip şeklinde ayrıştırma yapılır. Sakarya fındık fiyatları 2023 yılında az da olsa değerlenmiştir. Bölgede bu işi yapanlar bu yılki toplanan fındıktan memnunlar diyebiliriz.

sakarya fındık

Sakarya fındık fiyatları 2023

Ton olarak satılmaktadır. Elden satılan küçük gramajlı fındıkta alabilirsiniz. Ancak bu işi yapan geçimini bundan sağladığı için fındıklarını toptan olarak vermektedir. Şuan 2023’de açıklanan verilere göre sakarya fındık fiyatları ne kadar oldu? Karasu’da fındık toplayan çiftçiler emeklerinin değerini alabiliyor mu? Son yıllarda ki fındık endeksi ne kadar arttı..

  • Sakarya fındık fiyatları 45 TL
  • Kabuklu fındık Sakarya Karasu kilosu 43 TL

Yukarda yer alan fiyatlar değişebilmektedir.Ürünün kalitesi belirleyici olmaktadır. 43 Liradan 47 liraya kadar fındık bulunmaktadır. Tonaj olarak satıldığı zaman elbette kar getirmektedir. Ancak burada 1 liranın bile değeri vardır. 1 lira düşükten satılması demek hasat yapan kişinin emeğinden de gitmesi demektir. Bu yüzden çiftçinin yanında olup sakarya fındık toplama alanlarında olanların fiyatları belirlerken ne kadar zorlukla mücadele ettiğini unutmayın.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir