İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yanmayan far cezası

Yanmayan far cezası trafik kurallarına uymak hem kendiniz hem de karşı taraf için oldukça önemlidir. Araç kazalarının büyük çoğunluğu temel kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Yazımızda belirtilen farlar yanmıyorsa ne kadar ceza öderim odaklı bilgilere dikkat edilmelidir. Yanmayan far cezası 2023 yılında ne kadar oldu, tek far cezası bedeli ne hepsi konumuzda bulunmaktadır.

Yanmayan far cezası

Bildiğiniz üzere her yıl düzenli olarak araç muayeneleri yapılmaktadır. Devlet bu kontrolleri sıkça sağlamaktadır. Yılda 1 kez araç muayene istasyonlarından randevu alıp kontrole gidilmektedir. Burada araç farları yanıyor mu sorun var mı gibi kontrol yapılmaktadır. Tespiti halinde yaptırılmasını söylerler. Sürücü ve araç sahipleri yanmayan far cezası almamak için muhakkak araba üzerinde bulunan ön farların yandığına emin olmalıdır. Şehir içi çevirmelerde de dikkat edilir.

Tek far cezası 2023

  • Gereksiz Sis Farı Kullanmanın Cezası 64/1-b-1 maddesi gereğince sürücülere trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezasının bedeli 196 TL

Gece far yakmama cezası

Özellikle gece yolculuğu yapılırken farların kesinlikle yanması gerekiyor. Görüş mesafesini ayarlama, karşıdan gelen aracı kontrol etme, yayaları görme gibi durumlara avantaj sağlamaktadır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
2023246 TL196 TL20
2022196 TL174 TL20
2021176  TL156 TL20

Far yakmama cezası

Akşamüstü saatlerinde far yakmama durumları olabiliyor. Gün ışığı olduğundan farları açmayı unutmak unutulmaktadır. Ancak trafik kuralları ihmale ve unutkanlığa gelmez. Can ve mal kaybı olmaması için özen gösterilmelidir. Cezalarda bu yüzden vardır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir