İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya yağ fiyatı

Almanya yağ fiyatı ülkemizde merak konusu olan gıda ve alışveriş bilgisi yurtdışında da talep görmektedir. Gelen zamlar, değişimler maliyet artışı gibi konular ekonomiyi etkilemektedir. Yazıda gösterilecek olan Almanya’da satılan marketlerde de bulunabilen yağ fiyatları olacaktır. Peki ülkemize oranla daha mı pahalı yoksa daha mı ucuz? Bu karşılaştırmayı ve takdiri sizlere bırakıyoruz. Yağ krizi sebebi ile bazı ülkelerin temin etmekte zorlandığını da söyleyebiliriz.

Almanya yağ fiyatı

Araştırma yaparken büyük marketlerden fiyat öğrenilmiştir. Aldi, Lidl, Edeka, Rewe gibi süpermarket zincirleri fiyatlarını yayınlayacağız. Litre fiyatı üzerinden farklı markaları ekleyerek bilgi verilmektedir. Öncesinde ise almanya yağ fiyatı yazmadan ülkenin asgari ücreti, alım gücü değerlendirilmiştir. Şuan 2023 yılında 1500 euro asgari ücret verilmektedir. Bu rakama çalışan sayısı ise oldukça düşük, hatta nüfusa oranla %4 seviyelerinde.

İlk olarak vita dor markası ile satılan ürün göze çarpmaktadır. Almanya’nın hemen hemen heryerinde kolayca bulunmaktadır.

Almanya yağ fiyatı 2023

  • Vita dor 1 litre yemeklik yağ fiyatı 2,5 Euro

2 litrelik olan boyları bulunuyor. 4.99 euro’dan satılmaktadır. Bu yemeklerde kullanılan yağ tipidir. Almanya’da yağ fiyatı 2023 araması yapılırken bu veri önemli ölçüde yön gösterici olacaktır.

Zeytinyağı fiyatları ise daha yüksek fiyatta. Olisone marka zeytinyağı almanya fiyatı 9 euro. Bu rakam litre fiyatıdır.

Lidl market deluxe marka kabak çekirdeği yağı ise 1 litresi 10 euro.

Genel olarak fiyat analizleri bu şekildedir. Asgari ücrete oranla hesaplayıp ülkemiz ile karşılaştırma yapacak olursak;

Türkiye’de 1 litre yağ ortalama 50 tl, Almanya’da 2,5 euro’dur. Asgari ücret ile 170 litre yağ alınırken, Almanya’da ise 600 litre yağ alınabilmektedir. Bu alım gücünü göstermektedir. Elbette fiyatlarda değişkenlik olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir