İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsveç asgari ücret

İsveç asgari ücret ülkemizde sıkça sorulan ve her yıl yeniden hesaplanan asgari ücret merak konusu olmuştur. Elbette diğer ülkelerde de ne kadar olduğuna dair soru işaretleri bulunuyor. Ekonomik özgürlüğün en iyi olduğu, hayat standartlarının en makul seviyelerde olduğu ülkelere bakarak fikir edinebilirsiniz. Peki isveç asgari ücret ne kadar bu sorunun cevabı için detaylı araştırmalar yapıyoruz.

İsveç asgari ücret

Kuzey avrupa’da bulunan ülke iskandinav ülkeleri içerisindedir. Krallık olsa da bunlar gösteri niteliğindedir. İsveç, parlamenter demokrasiye bağlı monarşi ile yönetilmektedir. İsveç nüfusu 10 milyon civarındadır. Düşündüğünüz zaman ülkemizin metropolleri kadar nüfusa sahiptir. Küçük ülkeler arasında gösterilse de gelişmiş toplumu ile bilinmektedir. Kendilerine ait olan İsveçve dili konuşulmaktadır. Çalışma hayatı, iş yapıları ve sanayi incelendiği zaman nüfusun %20 sini 15 yaş altı gençler oluşturmaktadır. Tüm bu bilgilere ek, isveç çalışılacak, gezilecek bir yerdir. Peki burada yaşamanın kazancın getirisi nedir? İsveç asgari ücret 2023 için detaylara göz atabilirsiniz.

isveç kronu

İlgili araştırma verileri 1 ocak 2023 tarihi sonrasını kapsamaktadır. Ücret bilgisi günlük çalışma saatlerine bağlı değişebiliyor. Yapılan iş, yetkinlik ve tecrübede alınan maaşı belirlemektedir. Örnek olarak büyük marketlerin kasalarında kasiyer olarak çalışan İsveç’li bir vatandaş saatlik 14 euro (ortalama) almaktadır. Haftalık hesaplama yaparak günde 8 saat çalışıp haftada günlük 112 euro, haftalık 672 euro. (haftada 6 gün çalışılırsa)

İsveç asgari ücret 2023

  • Ortalama isveç asgari ücret 2400 euro.

Diğer ülkelere bakıldığı zaman isveç asgari ücret daha fazla görünmektedir. Elbette her işin saatlik ücreti farklı. Eğer ki meslek sahibiyseniz, torna, tesviye, makina operatörü, elektrikçi gibi meslek bilginiz varsa bu rakamlar katlanarak artmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir