İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşil pasaport yenileme ücreti

Yeşil pasaport yenileme ücreti ülkemizde çeşitli pasaportlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de yeşil pasaport olarak geçmektedir. Kullanım hakkının olması için bazı şartlar çerçevesinde verilen yeşil pasaport, devlet memurlarına veriliyor. Elbette her memur bunu alamıyor. Kamu çalışanı olanların bazı dereceleri vardır. Derecelere göre verilen yeşil pasaport için kısaca hesaplamadan bahsedelim. Örneğin lisans mezunu olarak atamanız gerçekleşti. 9.dereceden göreve başlıyorsunuz. 9/1 olan dereceniz her yıl 9/2 şeklinde ilerler. Yeşil pasaport hakkı için 1, 2 ve 3.derecelerden birinde olmanız gerekiyor. (9 olan kısım derecedir)

  • Milli sporculara,
  • Devlet memurlarına 1,2ve3. derece olanlar,
  • Eski bakanlara,
  • TBMM eski üyelerine

Yukarıda yer alan sınıflandırmalara da yeşil pasaport alma hakkı verilmektedir. Peki yeşil pasaport yenileme ücreti ne kadar bu konuyu da aydınlatalım.

Yeşil pasaport yenileme ücreti 2023

Bir çok ülkeye vizesiz gitme hakkı bulunan yeşil pasaportlular için avantajlar oldukça iyi. Yenileme ücreti olarak hak sahiplerinden ek ücret alınmıyor. Bu ne demek oluyor? Yeşil pasaportum var para ödemeden pasaport alabilir miyim? Tam olarak bu şekilde olmasa da şöyle..

  • Yeşil pasaport yenileme ücreti sadece defter bedeli olarak 501 TL’dir.

Diğer pasaportlar da olan harç parası alınmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir